Facebook

Twitter

Co każdy kibic wiedzieć powinien

rules

Choć odmian tej gry jest kilka zdecydowanie największy zasięg mają „15″ i „7″. W pierwszej z nich drużyna liczy 15 graczy podzielonych na dwie formacje: młyna i ataku. W siódemki grają oczywiście zespoły złożone z 7 zawodników: 3 w młynie i 4 w ataku. W trakcie spotkania możliwe jest wprowadzenie maksymalnie 7 zmienników w rywalizacji „15″ lub 3 w meczach „7″. Zawodnicy ubrani są w koszulki, spodenki, skarpety i buty. Nie wolno im posiadać twardych ochraniaczy ani innych niebezpiecznych elementów wyposażenia.

Czas gry w rywalizacji seniorów wynosi dwa razy po 40 minut z pięciominutową przerwą, podczas której zawodnicy zazwyczaj nie opuszczają placu gry. Zespoły siedmioosobowe grają w turniejach, gdzie czas gry wynosi 2×7 lub 2×10 minut.

Mecze rozgrywa się na boisku trawiastym o wymiarach maksymalnych 100 x 70 metrów, a za bramkami znajdują się pola punktowe. Bramka ma szerokość 5,6 metra i kształt litery H. Poprzeczka zawieszona jest na wysokości 3 metrów, a minimalna wysokość słupów to 3,4 metra.

Gra się piłką o tradycyjnym, owalnym kształcie w zależności od wielkości oznaczoną numerami 5, 4 lub 3 (dla najmłodszych).

Największą radością dla kibiców rugby jest zawodnik biegnący z piłką i kładący ją na polu punktowym przeciwnika, gdyż istotą tej dyscypliny jest tak wymanewrować rywali, aby móc dostać się z piłką na ich pole. Za taką udaną akcję drużyna zdobywa 5 punktów. Po każdym udanym przyłożeniu przysługuje próba podwyższenia, czyli kopnięcia na bramkę z dowolnej odległości w linii prostopadłej do miejsca zdobycia przyłożenia. Jeżeli piłka przeleci nad poprzeczką i między słupkami bramki zespół uzyskuje dodatkowe 2 punkty. Po udanej akcji, czyli przyłożeniu i skutecznym kopie, można zdobyć 7 punktów. Jeśli podwyższenie było niecelne pozostaje 5 punktów za zaniesienie piłki na pole punktowe przeciwnika. Punkty można zdobyć także z drop-goala, czyli inaczej mówiąc „z kozła” (zawodnik upuszcza piłkę i kopie ją w momencie kontaktu piłki z ziemią). Kopać na bramkę można w każdym dogodnym momencie w czasie gry oraz przy okazji rzutu karnego, udane kopnięcie honorowane jest 3 punktami. Jest jeszcze jeden sposób zdobycia punktów, dość rzadko występujący na boiskach, tzw. karne przyłożenie. Jeżeli sędzia uzna, że przyłożenie zostałoby zdobyte, gdyby nie faul obrońców, przyznaje 5 punktów i nakazuje podwyższenie na wprost bramki.

Coraz częściej w rugby grają kobiety i dziewczęta. Także w Polsce pojawiły się chętne do podjęcia treningów w tej długo uznawanej za typowo męską dyscyplinie sportu. W odmianie siedmioosobowej od kilku lat rozgrywane są już Mistrzostwa Kraju.