Instagram

Youtube

Facebook

Twitter

Zasady

rules

„Rugby to brutalny sport dla dżentelmenów” – jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Na tle innych gier sportowych rugby wyróżnia to, że dozwolona jest zarówno gra rękami jak i nogami, przez co jest dyscypliną bardzo wszechstronnie rozwijającą organizm sportowca. Biegi, skoki, mocowania, podania i chwyty, kopanie piłki – to elementy wchodzące w skład jednej gry. O rugbiście mówi się, że jest „skończonym” atletą – powinien posiadać szybkość sprintera, siłę zapaśnika, zwinność judoki, wytrzymałość długodystansowca. Jest także grą podnoszącą na wysoki poziom cechy wolicjonalne: odwagę, ambicję, wolę walki, uczy odporności i wytrwałości oraz fair play, czyli szanowania rywala.

Jesteś zielony, nie wiesz z czym to się je? Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy wiedzę w pigułce: oto, co każdy kibic wiedzieć powinien.

A może gubisz się, kiedy rozmowa schodzi na temat pozycji na boisku? Prawdopodobnie wszystko wyjaśni Ci zakładka pozycje.

Choć każdemu terminologia wyda się prosta i analogiczna do innych gier zespołowych, uczucie to w wielu przypadkach może okazać się złudne. Poniższe definicje powinny pomóc sprecyzować pojęcie o każdym aspekcie gry w rugby.

AUT
Zagrywka autowa bardzo różni się od podobnych w innych grach zespołowych. Wrzut wykonuje drużyna, która nie spowodowała opuszczenia boiska przez piłkę, poza jednym wyjątkiem – w przypadku wykonania rzutu karnego poprzez kopnięcie w aut. W takiej sytuacji grę wznawia zespół egzekwujący w ten sposób karnego. Kopnięcie w aut w większości sytuacji jest zagrywką taktyczną, służy przesunięciu gry jak najdalej od własnego pola punktowego. Jeżeli kopnięcie nastąpi ze strefy obronnej(od linii końcowej pola punktowego do linii 22 metrów), to wrzut do autu będzie wykonany w miejscu wyjścia piłki w aut. Gdy piłka opuści boisko bezpośrednio po kopnięciu spoza linii 22 metrów, gra zostanie wznowiona wrzutem do autu na wysokości wykonania kopnięcia, ale jeśli piłka „po drodze” odbije się od ziemi, aut zostanie podyktowany w miejscu wyjścia piłki poza boisko.
Piłka powinna być wrzucona w środek korytarza utworzonego przez dwa rzędy zawodników obydwu drużyn, ustawionych 1 metr od siebie oraz 5 metrów od linii bocznej, zza której wrzucana jest piłka. W zagrywce autowej bierze udział najczęściej po 8 zawodników, chociaż przepisy dopuszczają mniejszą liczbę graczy. Wszyscy pozostali, nie biorący udziału w aucie, muszą znajdować się w odległości 10 metrów w kierunku własnego pola punktowego.

FAUL
Rugby jest grą kontaktową i wolno zatrzymywać przeciwnika z piłką, jednak atak na zawodnika bez piłki jest niedozwolony. Nie wolno podstawiać nóg, łapać za głowę i szyję(atak powyżej górnej linii barków), uderzać, gryźć, szczypać, bronić lub atakować pięścią itp. Surowo karane jest także niesportowe zachowanie, np. wyzwiska i przekleństwa.

GRA NA ZIEMI
Gracz, który upadnie na ziemię z piłką musi natychmiast z nią wstać lub puścić ją, umożliwiając grę innym. Jeśli nie odkłada piłki lub nie odrzuci jej w porę, jego zespół zostanie ukarany rzutem karnym.

MŁYN ZWARTY
Młyn zwarty jest stałym fragmentem gry, najczęściej dyktowanym za podanie do przodu, które w rugby jest zabronione. Sędzia dyktuje młyn zwarty również w momencie, kiedy nie ma możliwości opuszczenia przegrupowania przez piłkę. Piłka powinna być wrzucona do niego w środek korytarza utworzonego przez nogi zawodników pierwszych linii i nie wolno zagrywać jej ręką aż do momentu zakończenia zagrywki.

PRZEGRUPOWANIA
Rugby jest grą kontaktową i często dochodzi do bezpośredniej walki o piłkę kilku graczy z obu drużyn. Jeżeli piłka nie dotyka ziemi mamy do czynienia z „molem”(ang. maul), natomiast jeśli piłka znajduje się na ziemi to z „rakiem”(ang. ruck). Oba te elementy nazywamy przegrupowaniami i zawodnicy nie biorący w nich udziału muszą znajdować się za nogami ostatniego walczącego o piłkę zawodnika z własnej drużyny. Stanie w pasie przegrupowania i ewentualne zagranie z tej pozycji jest karane rzutem karnym. Nie wolno także wziąć udziału w walce o piłkę od strony przeciwnika.

Wspierają nas